Fraud Blocker

מרפאה אורתופדית
ד"ר יוסף בלאט M.D

כאבי צוואר – המדריך המלא!

כאבי צוואר – המדריך המלא!

תוכן עניינים

כאבי צוואר הן תופעה שכיחה העשויה לנבוע מסיבות רבות כמו יציבה לקויה, ישיבה ממושכת, הפעלת עומסי מתיחה חזקים ועוד. 

אם גם לכם כואב הצוואר, אתם לא לבד. הנתונים מלמדים כי שני שליש מהאוכלוסייה סובלים בשלב כלשהו בחייהם מכאבי צוואר, זוהי אמנם תופעה שכיחה, אך היא עלולה בקלות  להפוך לשגרה יום – יומית מטרידה ומדירת שינה. 

 בואו להבין למה כואב לנו הצוואר?

הצוואר והגב מורכבים מחוליות שיוצרות את עמוד השדרה.

שבע החוליות העליונות בעמוד השדרה הן החוליות של הצוואר כאשר החוליה האחרונה בצוואר היא החוליה אשר תומכת את הגולגולת. 

החוליות מקושרות זו לזו באמצעות מפרקים קטנים שיחד עם שרירי הצוואר הם מאפשרים להניע את הראש מצד אל צד.

בתוך החוליות עוברים כלי דם ועצבים והמעורבות הרבה של כלי דם, עצבים ורקמות רבות הופכת את האזור לפגיע במיוחד המזמין סיבות מגוונות לכאבים בצוואר.

עומס יתר על חוליות הצוואר, מתיחה של שרירים, פריצת דיסק בחוליות הצוואר וצליפת שוט עלולים לגרום לדלקת בצוואר.

דלקת בצוואר היא תגובה של הגוף שמטרתה להגביל את תנועת הצוואר כדי למנוע החמרה של הפגיעה.

דלקת בצוואר עלולה לגרום להקרנה של הכאב לאזורים סמוכים ולגרום לכאבי צוואר ושכמות, לכאבי צוואר ועורף, לכאבי צוואר ואוזניים או להקרין כאבים לעבר הפנים, ללסת או גם לעין.

כאבי צוואר – שבעה דברים שחשוב לדעת

כאבי הצוואר מתחלקים לשני סוגים, לכאב מכני ולכאב במנוחה.

כאב מכני קשור בהפעלה או בהנעה של הצוואר, ולכן הוא יופיע לאחר תנועות של הצוואר.

הכאב המכני נגרם בשל בעיות בצוואר כמו דלקת שרירים, מחלה דיסקלית, מחלה של המפרקים, שברים וגידולים.

כאבים בצוואר בעת מנוחה אינם מופיעים לאחר הפעלה של הצוואר, אך הם מאותתים על בעיות בצוואר ומחייבים בירור של רופא.

הפעלה מאומצת של שרירי הצוואר במשך זמן ממושך או חבלות בעמוד השדרה הצווארי עלולות להחמיר את העומס על המפרקים ועל הדיסקים ולהאיץ את תהליך השחיקה הטבעי של עמוד השדרה.

במקרים של שחיקה לחץ עצבי בחוליות עלול לגרום לכאבים ולעתים אף לסיבוכים. 

ברוב המקרים כאבי הצוואר אינם פורצים בצורה אלימה כמו למשל כאבים בגב התחתון, אלא מצטברים באופן הדרגתי עד שאי אפשר יותר להתעלם מהם. 

כאבי צוואר בישיבה –  אחד הגורמים העיקריים להתקשחות הצוואר וכאבים בצוואר נובע עקב המעבר לעבודה בישיבה, לישיבה בעת נהיגה, לישיבה בעת קריאה וכתיבה, לישיבה בעת השימוש במחשב ועוד.

ישיבה מרובה עלולה ליצור עומס על הדיסק הבין חולייתי הצווארי, ללחץ על השרירים, לגרום להם להיות מכווצים ותפוסים ולהביא לכאבים בצוואר.  

כאבי צוואר לאחר שינה – במהלך שעות השינה מפרקי הצוואר נמצאים בתנוחות בלתי שגרתיות במשך מספר שעות.

מצבים כמו שינה לאחר יום עמוס ומעייף או שינה לאחר שתיית אלכוהול יכולים להביא לתשישות של הגוף ולחוסר תנועה במהלך השינה ומכאן הדרך לכאבי צוואר ביום שלמחרת קצרה.

בנוסף, שינה עם מספר רב של כריות, שימוש בכרית קשה מדי או רכה מדי עלולים להשפיע על מנח הצוואר לאורך הלילה ולגרום לכאבי צוואר ביום שלמחרת.

למבנה של חוליות הצוואר ולמתח הצווארי עלולים להיות השפעות מערכתיות על בריאות הגוף ולעתים הוא עלול להקרין ולגרום לכאבים באיברים אחרים כמו כאבי צוואר ושכמות, כאבי צוואר ועורף, כאבי צוואר וראש ועוד.

הכאב עלול להופיע בכל איבר בנפרד או בכל האיברים ביחד לסירוגין או באופן קבוע. 

כאבי צוואר מקרינים לראש – ישיבה מול המחשב בתנוחה שבה הראש מתוח כלפי מעלה היא תנוחה היוצרת לחץ חזק על החוליות, על המפרקים והעצבים בעמוד השדרה הצווארי.

גם תנוחת השימוש בטלפון החכם, תנוחה שבה אנו מסתכלים במסך תוך כדי הקרנת הראש כלפי החזה עלולה לגרום ללחץ ולהופעה של כאבי צוואר שיקרינו גם לעבר הראש. 

כאבי צוואר וסחרחורות – סחרחורת המלווה בתחושה של ראש כבד או ראש צף, בתחושת כבדות בראש או תחושה של נוקשות בצוואר, סחרחורת המלווה בחרדה ובהזעה מוגברים בעת שינוי של תנוחות צוואר היא סחרחורת שמקורה ברוב הפעמים מעמוד השדרה הצווארי.

איך להקל על כאבי צוואר?

 במקרים רבים אפשר להקל על צוואר תפוס כאבי ראש באמצעות מנוחה והפחתה של עומס הפעילות.

מומלץ להפחית את שעות הישיבה מול המחשב ואת שעות הנהיגה.

אך אם אין ברירה והעבודה דורשת ישיבה ממושכת או נהיגה במשך שעות ארוכות, חשוב להקפיד על הפסקות מרובות וקבועות.

 כאב צוואר מקרין לראש מעיד על תנוחה לא נכונה בישיבה מול מסך המחשב.

לכן בעת העבודה מול המחשב מומלץ להשתמש בזרועות מיוחדות אשר מאפשרות התאמה מדויקת של מסך המחשב בצורה שתמנע כיפוף של הצוואר.

לחילופין אפשר להשתמש בספרים כדי להגביה את מסך המחשב. 

בעבר היה נהוג לטפל בכאבי צוואר באמצעות סד מיוחד שמנע תזוזות של הצוואר, אך בשנים האחרונות רופאים רבים הגיעו למסקנה כי הטיפול אינו מועיל ולעתים אפילו מזיק. 

כאשר מדובר בכאבים אקוטיים אפשר להקל על הכאבים ולהפחית תהליכים דלקתיים באמצעות קירור של הרקמות באזור הפגוע.

את קירור הרקמות אפשר לבצע באמצעות שקיות קרח עטופות במגבת ולהניח על המקום הכואב.

על הפעולה הזו יש לחזור פעמיים עד שלוש פעמים ביום ובכל פעם להניח את שקיות הקרח למשך עשר דק' עד רבע שעה. 

כאשר כאבי הצוואר אינם אקוטיים ובמיוחד כאשר הם נרגעים קמעה מומלץ לבצע מתיחות ותרגילים שונים כמו הטיה, כיפוף וסיבוב של הצוואר.

את התרגילים יש לבצע לאחר חימום של המקום באמצעות כרית חימום או מקלחת חמה. תרגילים אלו עשויים להקל על הכאבים ולמנוע את חזרתם.

 מהם התסמינים ומתי חשוב לפנות לרופא?

כאשר כאבי הצוואר נמשכים מעבר למספר ימים, כאשר לא ניכרת הקלה בכאבים ואפילו להיפך, המטופל חש בהחמרת הכאבים וכאשר לכאבי הצוואר מתווספות תופעות כמו נימול בזרועות, חולשה בזרועות וברגליים, כאב שמלווה בחום, צוואר קשיח שאינו מאפשר להרים את שתי הידיים מעל הראש או אובדן שליטה פתאומי על הסוגרים, יש לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

סימפטומים נוספים כמו איבוד תיאבון, ירידה במשקל, כאבים שמעירים משינה או היסטוריה רפואית הכוללת מחלה גידולית או דיכוי חיסוני, מחייבים בירור רפואי.

כאבי צוואר שמופיעים לאחר תאונה או חבלה מחייבים פנייה מיידית לקבלת עזרה רפואית. 

סימפטומים שמעלים חשד ללחץ עצבי  כמו חולשה בגפיים, הקרנת הכאב לגפיים, הפרעה תחושתית בגפיים או חוסר יציבות בהליכה, מחייבים פנייה דחופה למיון.

הטיפול בכאבי הצוואר כולל הקפדה על יציבה נכונה, על תרגילים לשרירי הצוואר. כמו כן אפשר להיעזר במשככי כאבים, בתרופות נוגדות דלקות ובמרפי שרירים.  

הזרקות מקומיות צוואר הן דרך טיפול אפשרית, אך היא הרבה פחות נפוצה בהשוואה להזרקות בעת טיפול בכאבי גב תחתון.

כאשר כאבי הצוואר נובעים מתהליכי שחיקה בעמוד השדרה הצווארי, אין מקום להתערבות כירורגית, אך כאשר ישנו לחץ עצבי חזק ובמיוחד לחץ ניכר על חוט השדרה ימליץ הרופא המטפל על ניתוח.

כאבי צוואר אצל ילדים

 ילדים ובני נוער חווים שינויים פיזיולוגים בעת גדילת הגוף ואחת מתופעות הלוואי של השינויים האלו עלולה להיות כאבים בצוואר הנובעים ברוב המקרים ממתיחה של שרירים.

כאבי צוואר הם תופעה שכיחה בעיקר בקרב בני נוער והם מתרחשים בשל מתח בשרירי הצוואר אשר נובעים, לא אחת, משעות ישיבה ממושכות.

גם הכאבים אצל הילדים וגם הכאבים אצל בני הנוער אינם כאבים מסוכנים ואינם מצביעים על בעיה חמורה, אך אם הם מלווים בתופעות כמו תחושת נימול כרונית או ירידה בכוח הזרועות, חשוב לפנות לבירור רפואי.

במצבים שבהם הילד חווה אובדן של שליטה על מתן שתן או צואה יש להגיע לפנות במהירות לבדיקה בחדר מיון. 

קיימים מקרים נדירים שבהם כאבי הצוואר מופיעים בשל מחלות אוטואימוניות בשל דלקת זיהומית בעמוד השדרה והצוואר, בשל פציעה של חוט השדרה או בשל גידולים סרטניים.

הסימנים המעידים על אחת מהמחלות האלו הן אובדן משקל פתאומי, התקפי סחרחורות והקאות. במקרים אלו חשוב לפנות לרופא אורתופד שיבצע מספר בדיקות כדי לאושש או להזים את החשד למחלות אלו. 

לסיכום

כאבי צוואר נגרמים במקרים רבים בשל שעות עבודה ארוכות מול המחשב ויציבה לא נכונה. כאשר הכאבים נמשכים זמן רב והם מלווים בסימפטומים נוספים יש לפנות לבירור רפואי.

הסיבה לכאבי הצוואר היא זו שתקבע כמה זמן יימשכו הכאבים ואת דרכי הטיפול המתאימות לכל סוג של כאבי צוואר. 

טיפול אורתופדי לבעיות גב

טיפול אורתופדי לבעיות גב

בעיות גב הן בעיות בריאות נפוצות שיכולות להשפיע על אנשים מכל קשת הגילאים ואורחות החיים. בעיות אלו מקיפות מגוון רחב של מצבים, כולל מתיחות שרירים,

קרא עוד »
אורתופד מומחה לפציעות ספורט

אורתופד מומחה לפציעות ספורט

חובבי ספורט וספורטאים מוצאים את עצמם לעתים קרובות מתמודדים עם האתגרים הבלתי נמנעים של פציעות במהלך החתירה למצוינות. במקרים כאלה, המומחיות של מומחים אורטופדיים הופכת

קרא עוד »
רופא מנוסה לכאבי גב

רופא מנוסה לכאבי גב

כאבי גב הם כאבים שכיחים אשר עלולים לנבוע משלל סיבות ויכולים לשבש ללא מעט אנשים את החיים. בין אם זה כאב עמום או עקצוץ חד,

קרא עוד »
אורתופד מומחה לכאבי גב בהריון

אורתופד מומחה לכאבי גב בהריון

הריון הוא מסע מופלא, אך לעיתים קרובות הוא מגיע עם אתגרים, אחד האתגרים הנפוצים ביותר הוא כאבי גב. מכיוון שגוף האישה עובר שינויים משמעותיים בהריון,

קרא עוד »

שתפו:

לקביעת תור לאורתופד

הדרך המהירה ביותר לקבוע תור היא להתקשר למרפאה

אם תרצו שיחזרו אליכם מהמרפאה אנא השאירו פרטים

שימו לב: ד"ר בלאט מקבל במרפאה במודיעין באופן פרטי בלבד. במידה ואתם מבוטחים בקופ"ח מאוחדת תוכלו לקבוע תור למרפאה בירושלים באמצעות האפליקציה של הקופה או במוקד מאוחדת במספר *3833