Fraud Blocker

מרפאה אורתופדית
ד"ר יוסף בלאט M.D

כאבי גב

זקוקים לייעוץ של אורתופד מומחה לעמוד שדרה?

כאבי הגב נוצרים כתוצאה מפגיעה בעצמות הגב, בשרירים, במפרקים או בגידים.

ברוב המקרים כאבי הגב אינם משויכים למחלה, אלא לשריר שנתפס, למתיחת שריר, לעצב שנתפס או לעצב שגורה ועל פי רוב מקורו ביציבה או בתנועה לא נכונה.

כאבי הגב עלולים להתרחש בעקבות מספר מצבים, התכופפות בדרך המפעילה לחץ חיצוני, הרמה של משאות כבדים, ישיבה או נהיגה ממושכת כשהגב אינו זקוף ואין לו תמיכה נאותה, עמידה ממושכת, התפתלות, מתח בשרירים, שינה על מזרון לא מתאים ועוד.

כאבי הגב נחלקים לשני סוגים כאב כרוני וכאב אקוטי. כאב גב אקוטי מופיע בדרך כלל בפתאומיות, אחרי שעשינו תנועה לא נכונה או אחרי שהרמנו משא כבד, אחרי פציעה טראומתית ועוד.

כאבי גב אקוטיים עשויים להגיע לעוצמה גבוהה ולהימשך כמה ימים עד למספר שבועות ואז לחלוף כאילו לא היו.

כאב גב כרוני הוא כאב ללא אירוע מיוחד שגרם לכאב, זהו כאב המתפתח באופן הדרגתי, הוא נמשך יותר משניים עשר שבועות והוא עשוי לגרום לבעיות בטווח הארוך.

כאשר עורכים בירור רפואי לאיתור הגורמים לכאבי הגב מבדילים בין כאב גב תחתון לבין כאבי גב עליון.

עמוד השדרה נחלק לעמוד שדרה צווארי, לעמוד שדרה גבי המהווה את הגב העליון במעבר בין הצוואר למרכז הגב ולעמוד שדרה מותני הנמצא בין מרכז הגב למטה, לכיוון האגן. בגב העליון כמעט ואין ניידות, הדיסקים שבין החוליות פחות מפותחים ופחות נושאים בנטל הגוף והוא מוגן על ידי הצלעות.

לכן כאבי הגב העליון נדירים יותר ואם הם יהיו, הם לא יקרו בשל פריצת דיסק, למשל, אלא כתוצאה מזיהומים, ממחלות, מגידולים, משברים בגיל מבוגר או מבעיות באיברי החזה, ואילו כאבי הגב התחתון הם הכאבים הנפוצים ביותר.

כאבי גב תחתון – על הכאב, על הגורמים, על הסימפטומים ועל הטיפול

כאבי גב תחתון יכולים להופיע בפתאומיות או להתפתח בהדרגה. הכאב בחלק התחתון של הגב קשור במרבית המקרים ללחץ פיזי הגורם נזק לרצועות, לשרירים, לגידים ולדיסקים.

עקב המבנה של הגב התחתון, כל נזק קטן לאחד הרכיבים שבאזור המותני של הגב עלול לגרום לאי נוחות ואף לכאבים עזים.

הסימפטומים של כאבי הגב התחתון הם כאב המתפתח באזור שבין החלק התחתון של הצלעות לבין החלק העליון של הרגליים.

ברוב המקרים הכאב יחלוף כעבור פרק זמן, אך כאשר כאבי הגב מלווים באחד מהסימפטומים הבאים: חום, איבוד משקל, דלקת או נפיחות בגב, כאב שמקרין לחזה, כאב לאורך הרגליים או מתחת לברכיים, אבדן שליטה על שלפוחית השתן, אובדן שליטה על פעילות המעיים, חוסר תחושה באזור הישבן, במפשעה או בפי הטבעת וחוסר יכולת להטיל שתן יש לפנות בדחיפות אל הרופא.

הגורמים המרכזיים לכאבי הגב התחתון הם התכווצות או מתיחה של שרירים ורצועות גב, בליטה או קרע באחד או ביותר מהדיסקים הבין חולייתים – פריצת דיסק – היצרות של תעלת השדרה או של נקבי היציאה של העצבים מחוט השדרה, מומים מולדים בעמוד השדרה, מחלת עצמות, פיברומיאלגיה או מחלת הסרטן שהתפשטה לעמוד השדרה.

הטיפול בכאבי הגב יכלול פעילות גופנית מתונה כגון הליכה או שחיה, הימנעות מהרמת משאות כבדים, חימום או קירור מקומי, או שניהם לחילופין, המסייעים בהפחתת רמת הכאב, תרופות נוגדות דלקת ונטילת משככי כאבים הדורשים מרשם רפואי.

במקרים חמורים כמו פריצת דיסק או מקרים אחרים שבהם קיים גורם ברור לכאבים, כאשר לא חלה הטבה בסימפטומים בעקבות טיפולים אחרים או כאשר הסימפטומים מחמירים בהתמדה, ישקול הרופא המלצה על ניתוח גב.

כאבי גב – מושגים שחשוב להכיר

 כאב גב חריף – גב "תפוס"

גב תפוס הוא אינו מונח רפואי ובמרבית הפעמים הוא בא לתאר כאבי גב חריפים המלווים בהגבלת תנועה.

כאבי גב תחתון תפוס וכאבי גב עליון תפוס עלולים להתרחש כתוצאה מעומס לא אופייני על הגב אשר עלול להוביל למתיחת שרירים, לעוויתות בשריר או למתיחת רצועה.

גם תנועות לא נכונות או יציבה לא נכונה בעמידה ובישיבה עלולים לגרם לנזק מצטבר לשרירי הגב ובהמשך לכאבי גב.

את הגב התפוס אפשר לשחרר באמצעות חימום ועיסוי של המקום, להימנע מתנועות חדות ופתאומיות ומהרמה של משאות כבדים, נטילת כדורים משככי כאבים ומריחת משחות נוגדות דלקות.

אם לא חלה הטבה בכאבים, יש לפנות לטיפול רפואי.

כאב סכיאטי – אישיאס

כאב סכיאטי הוא גירוי של העצב הסכיאטי הגורם להתפתחות דלקת בעצב. העצב הסכיאטי הוא העצב הארוך ביותר בגוף האדם, הוא מתחיל בעמוד השדרה ומגיע עד לקצות האצבעות, ולכן פגיעה בעצב עלולה לגרום לכאבים בגב התחתון, בעכוז, בשוקיים ועד לעקבים, לבעיות תפקודיות ולסבל רב.

כאשר המטופל סובל מהיעדר תחושה בישבן, ברגל או בגב התחתון, כאשר הוא מאבד את השליטה על הסוגרים, כאשר הוא חש תחושת חולשה ברגל או בכף הרגל יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

 כאבי צוואר

את כאבי הצוואר מחלקים לשני סוגים, כאב מכני וכאב במנוחה.

כאב מכני הוא כאב הקשור בהפעלה של הצוואר והוא יופיע או יחמיר בעת הנעת הצוואר.

הכאב המכני נגרם כתוצאה מבעיות בצוואר כמו דלקת בשרירים, מחלה של המפרקים, מחלה דיסקלית וגם שברים או גידולים.

כאב במנוחה אינו מופיע בעקבות הפעלה של הצוואר, אבל דווקא כאב זה צריך להדליק נורה אדומה ופנייה לעזרה רפואית.

כאבי הצוואר נגרמים מפגיעה באחד המבנים המרכיבים את עמוד השדרה הצווארי כמו חוליות, מפרקים בין החוליות, הדיסקים הבין חולייתיים, השרירים והרצועות המייצבים ומפעילים את עמוד השדרה.

כאבי  צוואר יכולים גם לנבוע מחבלות, מ"צליפת שוט" וממצבים של ישיבה ממושכת מול המחשב או מנהיגה. 

כאבי הצוואר דורשים התערבות מיידית כאשר הכאב מלווה בחום, בחולשה בגפה התחתונה, בבעיות קואורדינציה, בבעיות שליטה על הסוגרים ובתחושת נימול בגפיים כאשר מבצעים כיפוף צווארי.

מצבים אלו מצביעים בדרך כלל על פגיעה עצבית ומחייבים פנייה לעזרה רפואית. גם כאב צוואר קורן ליד מעיד על לחץ עצב שורשי או על תסמונת מוצא בית החזה ומחייב התערבות רפואית.

אפשר להקל על כאבי הצוואר באמצעות מנוחה והפחתה בעומס הפעילות ולהיעזר במשככי כאבים, בתרופות נוגדות דלקת, במרפי שרירים ובתרגילי פיזיותרפיה לצוואר.

כאב גב תחתון קורן לרגל

כאב גב תחתון המקרין לרגל, הנקרא בשמו המקצועי סיאטיקה, הוא כאב המקרין לאורכו של העצב הסכיאטי, מחוט השדרה, לאזור הישבן, הירכיים והרגלים. הכאב מוחמר בעקבות התעטשות או שיעול.

הסיאטיקה עלולה להיגרם כתוצאה מפריצת דיסק, מהיצרות של תעלת עמוד השדרה, בעקבות נוקשות של שריר הפיריפורמיס המחבר בין עמוד השדרה התחתון לבין עצם הירך או במצב שבו אחת החוליות אינה נמצאת במיקומה האנטומי ולוחצת על העצבים.

הסובלים מסיאטיקה עלולים לסבול מתסמינים נוספים כמו חולשת שרירים, תחושת נימול באחת או בשתי הרגליים, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד.

כאשר מופיעים תסמינים אלו יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

 כאבי גב בילדים

הסיבות לכאבי גב אצל הילדים נחלקים למספר קבוצות עיקריות:

  • סיבות מכניות כמו בעיות יציבה ונשיאה של משאות כבדים.
  • סיבות של התפתחויות ופגמים במבנה החוליות.
  • ליקויים בעמוד השדרה כמו, עקמת, ספונדילוליזס – שברי מאמץ בחוליות – חבלות בעמוד השדרה הנובעות מחוסר זהירות ומפעילות גופנית מאומצת, עומס פתאומי העלול לגרום לנזקים למפרקים, לחוליות לדיסקים ולרקמות הרכות, לשרירים ולרצועות.
  • שינויים ניווניים בדיסקים, על אף הגיל הצעיר של הילדים, הגורמים לכאבי גב.
  • סיבות דלקתיות כמו מחלות פרקים, זיהום ועוד.
  • גידולים.
  • סיבות נפשיות שמקורן בחרדה, פחדים, דיכאון ולחצים שונים הבאים לידי ביטוי בתסמין גופני כמו למשל כאבי גב.

יש דרכים מגוונות לטיפול בכאבי גב בילדים כמו שינוי העומסים על הגב, תרגול וחיזוק של שרירי הגב, טיפולים תרופתיים, טיפולים מנואליים המשלבים טיפול במגע, טיפולי פיזיותרפיה, לבישת מחוך ובמקרים קיצוניים ישקול הרופא טיפול ניתוחי.

טיפול בכאבי גב עליון תפוס באופן תרופתי וטיפולי פיזיותרפיה בכאבי גב

טיפול תרופתי

שימוש בתרופות משככות כאבים ונוגדות דלקת עשויות להקל על הכאבים ולהפחית, ואולי אף למנוע, את התהליך הדלקתי. חלק מהתרופות עלולות לגרום לתופעות לוואי, ולכן חשוב להתייעץ עם הרופא לפני נטילת התרופות.

פיזיותרפיה

קיימים סוגים שונים של טיפולי פיזיותרפיה המתאימים לטיפול בכאבי גב כמו מתיחות, הנעת מפרקים, טכניקות של מסאז' ולחיצות טריגר פוינט, תרגילים לחיזוק השרירים ולשיפור היציבה או מניפולציות של חימום או קירור של מקום הכאב.

טיפול כירורגי בכאבי גב

שאיבת דיסק זהו טיפול המתבצע במצבים שבהם קיים בלט דיסק. באמצעות מחט המוחדרת אל תוך הדיסק מבצעים פעולת שאיבה של החומר הדיסקלי הסחוסי במטרה להפחית את נפח הבלט ולהוריד את הלחץ המופעל על העצב. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית.

קובלציה זהו טיפול המתבצע בהרדמה מקומית, טיפול שבמהלכו מוחדרת מחט, לא דרך עמוד השדרה. באמצעות החדרת המחט מעבירים אל הדיסק אלקטרודה המעבירה זרם חשמלי אשר משנה את המבנה המולקולרי של הדיסק, מפחית את הנפח שלו וגורם לירידה בלחץ העצבי.

ניתוח לקיבוע חוליות מומלץ לאנשים הסובלים מבעיות מכניות הגורמות לאי יציבות של החוליות וכתוצאה מכך לכאבים עזים.

ניתוח דיסק מתבצע כאשר המטופל סובל מכאבים עזים תקופה ממושכת והוא אינו מגיב לטיפולים השמרניים. גם כאשר נגרמים שינויים נוירולוגיים כמו תחושת שיתוק בגפיים, אי שליטה במתן שתן וביציאות ימליץ הרופא על ניתוח כירורגי.

טיפול בכאבי גב עליון תפוס – לסיכום

כשמונים אחוז מהאנשים סובלים מכאבי גב בשלב כלשהו בחייהם. במאמר זה סקרנו את סוגי הכאבים, את הגורמים, את התסמינים ואת דרכי הטיפול בכל אחד מהכאבים ומהפגיעות השונות בגב.

מאמרים בנושא

אורטופד לחוות דעת לביטוח לאומי
חוות דעת רפואית

עלות חוות דעת אורטופדית

בכל הנוגע לבריאות שלנו, במיוחד לנושאים הקשורים לבעיות אורטופדיות, קבלת חוות דעת אורטופדית מקצועית ומנוסה היא חיונית. מומחים לאורטופדיה ממלאים תפקיד מרכזי באבחון, טיפול וייעוץ

קרא עוד »
טיפול אורתופדי לבעיות גב
מחלות ועיוותים בעמוד השדרה

קיפוזיס: התפתחות בטיפולים ופתרונות מודרניים על ידי מומחים אורטופדים

קיפוזיס, עקשת או גבנון הוא לקות יציבה המאופיינת בעקמומיות מוגזמת של עמוד השדרה כלפי חוץ וכתוצאה מכך ניכר גבנון בגב העליון. כיום ישנה התקדמות משמעותית

קרא עוד »
טיפול אורתופדי לבעיות גב
כאבי גב

טיפול אורתופדי לבעיות גב

בעיות גב הן בעיות בריאות נפוצות שיכולות להשפיע על אנשים מכל קשת הגילאים ואורחות החיים. בעיות אלו מקיפות מגוון רחב של מצבים, כולל מתיחות שרירים,

קרא עוד »

לקביעת תור לאורתופד

הדרך המהירה ביותר לקבוע תור היא להתקשר למרפאה

אם תרצו שיחזרו אליכם מהמרפאה אנא השאירו פרטים

שימו לב: ד"ר בלאט מקבל במרפאה במודיעין באופן פרטי בלבד. במידה ואתם מבוטחים בקופ"ח מאוחדת תוכלו לקבוע תור למרפאה בירושלים באמצעות האפליקציה של הקופה או במוקד מאוחדת במספר *3833