Fraud Blocker

מרפאה אורתופדית
ד"ר יוסף בלאט M.D

תאונות דרכים ועבודה

זקוקים לייעוץ של אורתופד מומחה לעמוד שדרה?

 תאונות דרכים ואירועים נוספים הגורמים לפגיעות אורתופדיות

כירורגיה אורתופדית היא תחום ברפואה הכללית העוסק במחלות, בליקויים ובפגיעות טראומה של מערכת העצמות והשרירים בגוף האדם. בכל רחבי העולם, וגם בישראל, אנשים רבים מתמודדים עם פגיעות אורתופדיות הנוצרות מפעולות שונות שאותן אנחנו מבצעים יום יום או מפגיעות חיצוניות כמו תאונות דרכים, פציעות ספורט או מחלות מקצוע.

במאמר זה נביא סקירה על אודות פגיעות הספורט הנפוצות עקב תאונות דרכים, פציעות ספורט מחלות מקצוע ופגיעות בעמוד השדרה.

תאונות דרכים

פגיעות אורתופדיות המערבות את המפרקים, הגידים, העצמות והשרירים הן בין הפגיעות השכיחות ביותר לאחר תאונות דרכים. גם תאונת דכים קלה עלולה לגרום לפגיעה אורתופדית שתגרום לנפגע סבל ורב ופגיעה משמעותית באיכות החיים.

 מבט מהיר על הפגיעות הנפוצות עקב תאונות דרכים

שברים בגפיים – כל תאונת דרכים שבה הגוף נחבט בעוצמה במשטח או בעצם אחר עלולה לגרום לשברים בגפיים התחתונות או העליונות. יש הבדל משמעותי בין שבר פשוט הכולל קו שבר אחד בלבד בעצם לבין שבר מורכב כמו שבר פתוח או שבר סגור ובין שבר מפרקי ושבר תוך מפרקי. במקרים רבים אי אפשר לאמוד מיד את חומרת השבר, את עומק הפגיעה וקשה לצפות כמה זמן ייקח לנפגע להחלים ולחזור לתפקוד מלא.

לעתים השבר גורם לתזוזה גדולה בעצם. ברוב המצבים אפשר להחזיר את העצם למקום ולקבע בגבס, אך במקרים שבהם העצם לא חוזרת למקומה יש לבצע החזרה של העצם בהרדמה מלאה.

אחרי תאונת דרכים המלווה בשברים בגפיים חשוב להיות במעקב אורתופדי שכן שברים בגפיים שאינם מטופלים היטב עלולים לגרום לנכות קשה.

חבלת צליפת שוט היא טראומה גופנית הנגרמת לצוואר עקב תנועה פתאומית של הראש כתוצאה מתאונת דרכים שבה יושבי הרכב נדחפים בפתאומיות קדימה ונבלמים על ידי חגורת הבטיחות. כוחות ההאצה וההאטה גורמים למתיחת חוליות הצוואר ועלולים לגרום לפגיעה בצוואר בדרגות שונות בהתאם לעוצמת הפגיעה.

חבלת צליפת שוט עלולה לגרום לכאבים בשרירי הצוואה, לנוקשות בצוואר, לכאבי ראש באזור העורף ולאובדן של טווח התנועה התקין. תסמינים נוספים העלולים להופיע הם תחושת שריפה או נימול באזור הצוואר וחגורת הכתפיים, כאבים בכתפיים, כאבי גב או סחרחרות. התסמינים מגיעים בדרך כלל כעבור שש עד שתיים עשרה שעות.

הטיפול בצליפת שוט מתבצע באמצעות תרופות משככות כאבים בתרופות להרפיית השרירים, ובמקרים חמורים יותר הזרקות של משככי כאבים לתוך השרירים, טיפול הניתן על ידי אורתופד.

תאונות ספורט / פציעות ספורט

פציעות ספורט אופייניות למי שעוסק בפעילויות גופניות שונות הן כתחביב והן כמקצוע. פעילות ספורט מסייעות לנו לשמור על אורח חיים בריא, אך גם לאפשרות לחשיפה לפציעות שונות בהתאם לסוג הפעילות. לכל סוג של פעילות ספורט יש את הפגיעות והפציעות האופייניות לה הנובעות בשל תנועות חוזרות ונשנות או בשל תנועות פתאומיות בעצימות גבוהה.

פגיעות ספורט הנובעות כתוצאה מעומס אימונים מוגבר או שימוש יתר הן הפגיעות הנפוצות ביותר הנובעות מתהליך ולא מאירוע חד פעמי, פגיעות שמצבן מחמיר בהדרגה. הפגיעות הנפוצות הן שברי מאמץ, כאבי שוק, דלקות גידים בגידי השרוול המסובב בכתפיים או במרפקים – מרפק טניס או מרפק גולף, פריקות ותתי פריקות, שחיקת סחוסים, כאבי מפרקים הנוצרים עקב עומס על המפרק עם שינויים שחיקתיים, לדוגמא בברכיים, כאבים המלווים בנפיחות ובהיווצרות נוזל.

פגיעות ריצה –  הריצה מעמיסה על פלג הגוף התחתון עומס של פי שלושה מאשר בעת הליכה וגורמת לפציעות במערכת השלד והשריר. מנתונים שנאספו בתחום פגיעות הריצה עולה כי ארבעים ושניים אחוזים מפגיעות הריצה הן בברכיים ובגב התחתון, שבעה אחוז מהפגיעות הן בכף הרגל או בקרסול וכשניים עשר עד שלושה עשר מהפגיעות הן בשאר חלקי הרגל.

בין הפגיעות הנפוצות כתוצאה מריצה, שברי מאמץ, כאבים בקדמת הברך, כאבים בגב התחתון, כאבים בשריר התאומים או בגיד אכילס, כאבים בעקב או בתחתית כף הרגל.

פגיעות שחייה – שחייה היא פעולה שבה חוזרים פעמים רבות על תנועות במנחים שונים, מנחים פחות טבעיים מאשר ריצה או הליכה. בעת השחייה יש חשיבות לביצוע מדויק של התנועות מאחר והשחיין חשוף לבעיות במפרק הצוואר, בגב התחתון ובברכיים. בשחייה בסגנון חתירה מופעל עומס רב על מפרק הכתף.

הפציעות השכיחות כתוצאה משחייה הן: כאבים בכתף בזמן מנוחה, בעת הרמת היד למעלה או בסיבוב פנימה כתוצאה מדלקת בשרירים, קרע בסחוס של מפרק הכתף, כאבי ברכיים הנובעים מחוסר גמישות בגב או בירך או משחיקת הסחוס במפרק הברך וכאבי גב תחתון הנובעים מחולשת שרירי הליבה שתפקידם לייצב את עמוד השדרה והאגן.

פציעות כתוצאה מרכיבה על אופניים נגרמות בשל שימוש יתר, עייפות, חוסר ניסיון והתאמה של לא נכונה של האופניים לרוכב.

הפציעות השכיחות כתוצאה מרכיבה על אופניים הן כאבי ברכיים וכאבים בגב או בצוואר.

לסיכום, פציעות הספורט עלולות לגרום לנזק לשרירים, לעצמות השלד, למפרקים ולרצועות. חלק מהפציעות עלולות להיות קלות ובהן נדרשת מנוחה ותקופת החלמה, אך חלק מהפציעות עלולות להתבטא בפגיעות קשות המחייבות ניתוח ושיקום ארוך.

מחלות מקצוע

מחלת מקצוע היא מחלה המתפרצת כתוצאה משהות ממשוכת בסביבת עבודה הכוללת גורמים כימיים, גורמים פיזיולוגיים, גורמים ביולוגיים וגורמים נוספים המסכנים את בריאות העובד, כאשר החשיפה החוזרת ונשנית לגורמים אלו היא זו הגורמת למחלת המקצוע. גורמים נוספים הם נשיאת משקלים כבדים, ישיבה ממושכת, עמידה ממושכת ועוד.

מחלות המקצוע הנפוצות הן מחלות הקשורות לעצמות, לעור לשלד, לשרירים, למחלות בדרכי הנשימה, מחלות הפוגעות בראייה ובשמיעה והסוגים השונים של מחלות הסרטן.

מה בין מחלת מקצוע לתאונת עבודה?

תאונת עבודה ומחלת מקצוע הן שני סוגים של פגיעות גופניות המתרחשות במהלך העבודה. בעוד שתאונות עבודה הן אירוע חד פעמי ובלתי צפוי העלול להתרחש בדרך לעבודה, בזמן העבודה או בחזרה ממנה, מחלת מקצוע היא מחלה שנגרמה כאשר תנאי העבודה סייעו באופן משמעותי להופעת המחלה כמו למשל כאבי גב עקב ישיבה ממושכת. הישיבה הממושכת במשרד או ברכב מעבירה עומס מוגבר על מפרקי הגב, על הדיסקים הבין חולייתיים, על הרצועות ועל השרירים ומהווה סיכון משמעותי להיחלשות השרירים ולכאבי גב.  

גם עמידה ממושכת וקבועה עלולה לגרם לכאבי רגליים, לנפיחות ברגליים, להתעייפות שרירים, לכאבים בגב התחתון, בצוואר ובכתפיים ולבעיות נוספות.

 נשיאת משקלים באופן קבוע עלולה לגרום לפגיעה מצטברת והדרגתית במערכת השרירים והשלד ולכאבי גב תחתון. גם תאונות עבודה רבות מתרחשות עקב הרמת משקל כבד בעבודה, הרמת משקל העלולה לגרום לחבלות שונות כמו פריצת דיסק, בלט דיסק, שברים, קרקע בגיד ועוד.

כאשר מבקשים לממש זכויות רפואיות בגין מחלת מקצוע יש להוכיח קשר סיבתי רפואי בין סביבת העבודה ותנאי העבודה לבין המחלה.

כאבי גב בעקבות חבלות או פגיעות בעמוד השדרה

חוט השדרה הוא נתיב התקשורת בין המוח לבין שאר חלקי הגוף. זהו מבנה רך דמוי צינור של עצבים המתמשך מבסיס המוח למטה. חוט השדרה מוגן על ידי החוליות והעצמות של עמוד השדרה והעצבים נכנסים לחוט השדרה ויוצאים ממנו לכל האורך באמצעות הנקבים שבין חוליה לחוליה. הצד של חוט השדרה הפונה אל החזה מכיל עצבי תנועה והצד הפונה אל הגב מכיל עצבי חישה.

פגיעות בעמוד השדרה נגרמות במקרים רבים על רקע טראומה כמו תאונת דרכים, נפילה, חבלה או כל אירוע טראומטי אחר הגורם לתזוזה או לשבר של החוליות. בנתונים שנאספו בבית לוינשטיין בעשור הראשון של שנות האלפיים עולה כי תאונות דרכים גורמות לשלושים וחמישה אחוז מהפגיעות בחוט השדרה, נפילות מגובה גורמות לעשרים ושבעה אחוז מהפגיעות ועשרה אחוז מהפגיעות נגרמות כתוצאה מתאונות ספורט.

מאחר וחוט השדרה מכיל סיבים השייכים למערכת העצבים, פגיעה בסיבים אלו עלולה להוביל לפגיעה תפקודית משמעותית ולכאבי גב מתמשכים. בעוד שחלק מהפגיעות בעמוד השדרה עשויות להירפא עם הזמן, בחלק מהמקרים נותר הנפגע עם פגיעה משמעותית המלווה אותו לאורך כל ימי חייו, פגיעה העלולה לגרום לסיבוכים רפואיים שונים ובעיקר לכאבי גב כרוניים.

אם אתם סובלים מכאבי גב, אתם חייבים לפנות לאורתופד כאשר הכאב מקרין לרגליים, כאשר יש חולשה או הפרעה בסוגרים וכאשר הכאב נמשך מעל שישה שבועות.

לסיכום, אי אפשר להשוות בין הפציעות האורתופדיות השונות וכל מקרה הוא לגופו. גם משך תקופת ההחלמה שונה ממטופל למטופל ומסוג פציעה אחד לסוג פציעה אחר. בתחילת הטיפול הרופא האורתופד יאבחן את סוג הפציעה, את חומרתה ואת מצבו הכללי של המטופל, יגדיר את מהות הטיפול ויעריך את זמן הטיפול המשוער.

מאמרים בנושא

אורטופד לחוות דעת לביטוח לאומי
חוות דעת רפואית

עלות חוות דעת אורטופדית

בכל הנוגע לבריאות שלנו, במיוחד לנושאים הקשורים לבעיות אורטופדיות, קבלת חוות דעת אורטופדית מקצועית ומנוסה היא חיונית. מומחים לאורטופדיה ממלאים תפקיד מרכזי באבחון, טיפול וייעוץ

קרא עוד »
טיפול אורתופדי לבעיות גב
מחלות ועיוותים בעמוד השדרה

קיפוזיס: התפתחות בטיפולים ופתרונות מודרניים על ידי מומחים אורטופדים

קיפוזיס, עקשת או גבנון הוא לקות יציבה המאופיינת בעקמומיות מוגזמת של עמוד השדרה כלפי חוץ וכתוצאה מכך ניכר גבנון בגב העליון. כיום ישנה התקדמות משמעותית

קרא עוד »
טיפול אורתופדי לבעיות גב
כאבי גב

טיפול אורתופדי לבעיות גב

בעיות גב הן בעיות בריאות נפוצות שיכולות להשפיע על אנשים מכל קשת הגילאים ואורחות החיים. בעיות אלו מקיפות מגוון רחב של מצבים, כולל מתיחות שרירים,

קרא עוד »

לקביעת תור לאורתופד

הדרך המהירה ביותר לקבוע תור היא להתקשר למרפאה

אם תרצו שיחזרו אליכם מהמרפאה אנא השאירו פרטים

שימו לב: ד"ר בלאט מקבל במרפאה במודיעין באופן פרטי בלבד. במידה ואתם מבוטחים בקופ"ח מאוחדת תוכלו לקבוע תור למרפאה בירושלים באמצעות האפליקציה של הקופה או במוקד מאוחדת במספר *3833