Fraud Blocker

מרפאה אורתופדית
ד"ר יוסף בלאט M.D

כאבי גב תחתון

כאבי גב תחתון

תוכן עניינים

כאב גב תחתון הוא כאב המופיע בחלקו התחתון של הגב, מתחת לקו הצלעות ומעל קו העכוז. לעתים כאבי הגב התחתון מקרינים לאגן, לירך או לעתים לשני האזורים יחד. 

כאבי גב תחתון יכולים להופיע בפתאומיות או להתפתח בהדרגה. הכאב בחלק התחתון של הגב קשור במרבית המקרים ללחץ פיזי הגורם נזק לרצועות, לשרירים, לגידים ולדיסקים. עקב המבנה של הגב התחתון, כל נזק קטן לאחד הרכיבים שבאזור המותני של הגב עלול לגרום לאי נוחות ואף לכאבים עזים.

הנתונים מלמדים כי כאבי גב תחתון שכיחים יותר ככל שמתבגרים. הם מופיעים לראשונה בדרך כלל אחרי גיל שלושים, חמישים אחוז מכאבי הגב החריפים יחלפו כעבור שבועיים, שמונים אחוז יחלפו כעבור שמונה שבועות ושלושים אחוז מהסובלים מכאבי גב תחתון יפתחו כאב גב כרוני. 

כאבי גב – מושגים שחשוב להכיר

 • עמוד השדרה מורכב מעשרים וארבע חוליות המסודרות בצורה שבה כל חוליה מונחת על החוליה שמתחתיה. בין כל שתי חוליות יש דיסק שתפקידו הוא לבלום את הזעזועים. כל דיסק מורכב משני חלקים, מעטפת חיצונית קשיחה וחלק פנימי רך יותר בעל מרקם ספוגי. 
 • פריצת דיסק או בקע דיסק זה מצב שבו תכולת הדיסק פורצת את המעטפת ונמצאת בחלל עמוד השדרה, חלל הנקרא בשפה המקצועית תעלת השדרה.
 • תעלת השדרה היא מעין צינור קשיח העשוי מעצם, צינור הנמשך מבסיס הגולגולת ועד לעצם הזנב ומכילה בתוכו צינור רך שנקרא "חוט השדרה".
 • חוט השדרה הוא צינור ארוך המכיל סיבי עצב רבים היוצאים מגזע המוח ומסתיימים באזור המותניים. חוט השדרה והמוח מרכיבים את מערכת העצבים המרכזית. לחץ על חוט השדרה הוא הגורם המרכזי לכאבי הגב. כאשר הלחץ על חוט השדרה קל, הכאב יהיה קל, אך ככל שהלחץ גובר, כך גם הכאב גובר. 
 • כאב גב חריף – גב "תפוס" – גב תפוס הוא אינו מונח רפואי ובמרבית הפעמים הוא בא לתאר כאבי גב חריפים המלווים בהגבלת תנועה. כאבי גב תחתון תפוס וכאבי גב עליון תפוס עלולים להתרחש כתוצאה מעומס לא אופייני על הגב אשר עלול להוביל למתיחת שרירים, לעוויתות בשריר או למתיחת רצועה. גם תנועות לא נכונות או יציבה לא נכונה בעמידה ובישיבה עלולים לגרם לנזק מצטבר לשרירי הגב ובהמשך לכאבי גב.
  את הגב התפוס אפשר לשחרר באמצעות חימום ועיסוי של המקום, להימנע מתנועות חדות ופתאומיות ומהרמה של משאות כבדים, נטילת כדורים משככי כאבים ומריחת משחות נוגדות דלקות. אם לא חלה הטבה בכאבים, יש לפנות לטיפול רפואי.
 • כאב סכיאטי – אישיאס – כאב סכיאטי הוא גירוי של העצב הסכיאטי הגורם להתפתחות דלקת בעצב. העצב הסכיאטי הוא העצב הארוך ביותר בגוף האדם, הוא מתחיל בעמוד השדרה ומגיע עד לקצות האצבעות, ולכן פגיעה בעצב עלולה לגרום לכאבים בגב התחתון, בעכוז, בשוקיים ועד לעקבים, לבעיות תפקודיות ולסבל רב. 
  כאשר המטופל סובל מהיעדר תחושה בישבן, ברגל או בגב התחתון, כאשר הוא מאבד את השליטה על הסוגרים, כאשר הוא חש תחושת חולשה ברגל או בכף הרגל יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.
 • כאב גב תחתון קורן לרגל – נקרא בשמו המקצועי סיאטיקה, הוא כאב המקרין לאורכו של העצב הסכיאטי, מחוט השדרה, לאזור הישבן, הירכיים והרגלים. הכאב מוחמר בעקבות התעטשות או שיעול. הסיאטיקה עלולה להיגרם כתוצאה מפריצת דיסק, מהיצרות של תעלת עמוד השדרה, בעקבות נוקשות של שריר הפיריפורמיס המחבר בין עמוד השדרה התחתון לבין עצם הירך או במצב שבו אחת החוליות אינה נמצאת במיקומה האנטומי ולוחצת על העצבים.
  הסובלים מסיאטיקה עלולים לסבול מתסמינים נוספים כמו חולשת שרירים, תחושת נימול באחת או בשתי הרגליים, אובדן שליטה על הסוגרים ועוד. כאשר מופיעים תסמינים אלו יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

כאבי גב תחתון – על הסימפטומים, על הגורמים ועל התסמינים

הסימפטומים של כאבי הגב התחתון הם כאב המתפתח באזור שבין החלק התחתון של הצלעות לבין החלק העליון של הרגליים, הם יכולים להיות כאבים חדים כמו שריפה או דקירה או כאבים עמומים בעוצמה קלה או בעוצמה קשה עד למצב שבו למטופל יהיה קשה לעמוד או לזוז. 

ברוב המקרים הכאב יחלוף כעבור פרק זמן, אך כאשר כאבי הגב נמשכים מעל לשישה שבועות או מלווים באחד מהסימפטומים הבאים: חום, איבוד משקל, דלקת או נפיחות בגב, כאב שמקרין לחזה, כאב לאורך הרגליים או מתחת לברכיים, אבדן שליטה על שלפוחית השתן, אובדן שליטה על פעילות המעיים, חוסר תחושה באזור הישבן, במפשעה או בפי הטבעת וחוסר יכולת להטיל שתן, יש לפנות בדחיפות אל הרופא.

את כאבי הגב אפשר לסווג בהתאם למשך הזמן שלהם: כאבים חריפים הנמשכים עד לשישה שבועות, כאבים תת כרוניים הנמשכים בין שישה עד לשנים עשר שבועות וכאבים כרוניים הנמשכים למעלה משניים עשר שבועות 

לא תמיד אפשר לדעת מהו הגורם המדויק לכאבים, אך במרבית המקרים הגורמים המרכזיים לכאבי הגב התחתון הם התכווצות או מתיחה של שרירים, קרעים ברצועות גב, בליטה או קרע באחד או ביותר מהדיסקים הבין חולייתים – פריצת דיסק ברמות שונות – היצרות של תעלת השדרה, האופיינית לאוכלוסייה המבוגרת, או של נקבי היציאה של העצבים מחוט השדרה, מומים מולדים בעמוד השדרה, מחלת עצמות, פיברומיאלגיה או מחלת הסרטן שהתפשטה לעמוד השדרה.

גורמים נוספים העלולים להביא לכאבי גב הם  צורת ישיבה לא נכונה, ישיבה ממושכת, השמנה, היעדר פעילות גופנית או ביצוע פעילות גופנית בדרך לא נכונה, הרמת משאות כבדים, היריון, עישון, צריכת אלכוהול, עייפות ומחסור בשינה ודיכאון וחרדה.  

כיצד מטפלים בכאב גב תחתון?

אחד העקרונות החשובים ביותר לטיפול בכאבי גב הוא הימנעות משכיבה במיטה והמשך הפעילות היום יומית –  כמובן, בהתאם לעוצמת הכאב. פעילות גופנית מתונה כמו הליכה או שחייה תשפר במרבית המקרים את מצבם הכללי של המטופלים ותפחית את הכאב. כמובן שחשוב להימנע מפעילות מאומצת ומהרמת משאות.

 • נטילת משככי כאבים הדורשים מרשם רפואי ותרופות נוגדות דלקת עשויים להקל על הכאבים ולהפחית את התהליך הדלקתי. חשוב לדעת כי תרופות נוגדות דלקות עלולות לגרום לתופעות לוואי כמו הפרעות בתפקוד הכליות, צרבות, גירוי ודימום במערכת העיכול והפרעות בתפקודי כבד. לכן, לפני שאתם נוטלים את התרופות האלו חשוב להתייעץ עם הרופא. 
 • חימום מקומי או קירור מקומי עשויים להקל זמנית על הכאב.
 • פיזיותרפיה – קיימים סוגים שונים של טיפולי פיזיותרפיה המתאימים לטיפול בכאבי גב כמו מתיחות, הנעת מפרקים, טכניקות של מסאז' ולחיצות טריגר פוינט, תרגילים לחיזוק השרירים ולשיפור היציבה או מניפולציות של חימום או קירור של מקום הכאב.
 • מתיחות וכירופרקטיקה הם טיפולים טובים שיכולים לאפשר הקלה זמנית ולאפשר המשך בפעילות השגרתית, אך לא הוכח שהם מביאים לשיפור לטווח ארוך.
 • הזרקות לגב – במקרים של כאבי גב מתמשכים קיימים סוגים שונים של זריקות אשר מקלות על הכאבים. ההזרקות האלו יינתנו בהתאם למצבו האינדיבידואל של כל מטופל ובהתאם לגורמי הכאב.

טיפול כירורגי בכאבי גב:

 • שאיבת דיסק זהו טיפול המתבצע במצבים שבהם קיים בלט דיסק. באמצעות מחט המוחדרת אל תוך הדיסק מבצעים פעולת שאיבה של החומר הדיסקלי הסחוסי במטרה להפחית את נפח הבלט ולהוריד את הלחץ המופעל על העצב. הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית.
 • קובלציה זהו טיפול המתבצע בהרדמה מקומית, טיפול שבמהלכו מוחדרת מחט שלא דרך עמוד השדרה. באמצעות החדרת המחט מעבירים אל הדיסק אלקטרודה המעבירה זרם חשמלי אשר משנה את המבנה המולקולרי של הדיסק, מפחית את הנפח שלו וגורם לירידה בלחץ העצבי.
 • ניתוח לקיבוע חוליות מומלץ לאנשים הסובלים מבעיות מכניות הגורמות לאי יציבות של החוליות וכתוצאה מכך לכאבים עזים. 
 • ניתוח דיסק מתבצע כאשר המטופל סובל מכאבים עזים תקופה ממושכת והוא אינו מגיב לטיפולים השמרניים. גם כאשר נגרמים שינויים נוירולוגיים כמו תחושת שיתוק בגפיים, אי שליטה במתן שתן וביציאות ימליץ הרופא על ניתוח כירורגי. 

לסיכום, חמישה עשר אחוז מהאנשים בעולם סובלים מכאבי גב תחתון בעוצמה קלה או בעוצמה קשה. התסמינים של כאבי גב תחתון כוללים כאב, שריפה ודקירה, הם יכולים להיות כאבים חדים או כאבים עמומים בעוצמה קלה או בעוצמה קשה.

ברוב המקרים, כאבי הגב יחלפו לבד כעבור מספר שבועות. אך במקרים שבהם הכאב אינו חולף כעבור שישה שבועות, כאשר הכאב מקרין לרגליים או כשהמטופל מרגיש חולשה או הפרעה בסוגרים, חייבים לפנות מיד לקבלת עזרה רפואית.

אורטופד לחוות דעת לביטוח לאומי

עלות חוות דעת אורטופדית

בכל הנוגע לבריאות שלנו, במיוחד לנושאים הקשורים לבעיות אורטופדיות, קבלת חוות דעת אורטופדית מקצועית ומנוסה היא חיונית. מומחים לאורטופדיה ממלאים תפקיד מרכזי באבחון, טיפול וייעוץ

קרא עוד »
טיפול אורתופדי לבעיות גב

טיפול אורתופדי לבעיות גב

בעיות גב הן בעיות בריאות נפוצות שיכולות להשפיע על אנשים מכל קשת הגילאים ואורחות החיים. בעיות אלו מקיפות מגוון רחב של מצבים, כולל מתיחות שרירים,

קרא עוד »

שתפו:

לקביעת תור לאורתופד

הדרך המהירה ביותר לקבוע תור היא להתקשר למרפאה

אם תרצו שיחזרו אליכם מהמרפאה אנא השאירו פרטים

שימו לב: ד"ר בלאט מקבל במרפאה במודיעין באופן פרטי בלבד. במידה ואתם מבוטחים בקופ"ח מאוחדת תוכלו לקבוע תור למרפאה בירושלים באמצעות האפליקציה של הקופה או במוקד מאוחדת במספר *3833