Fraud Blocker

מרפאה אורתופדית
ד"ר יוסף בלאט M.D

כאב גב תחתון צד שמאל כליות

כאב גב תחתון צד שמאל כליות

תוכן עניינים

כאבי גב תחתון הם בין הכאבים השכיחים ביותר בעידן המודרני כאשר רוב האנשים סבלו או יסבלו מכאבי גב תחתון לפחות פעם אחת בחיים. יש גורמים רבים לכאבים בגב התחתון כשאחד מבין הגורמים זו הכליה, אם כי חשוב לציין כי רק בחלק קטן מהמקרים, הכאבים בגב התחתון נובעים מפגיעה בכליות.

במאמר זה נדון בתפקיד הכליות, בהשפעת הכליות על כאבי הגב, בהבדל בין הגורמים לכאבים בכליות ולכאבים בגב, בהבדל בין התסמינים של כאבי גב תחתון לבין התסמינים של כאבי גב עליון ונביא טיפים מנצחים שעשויים למנוע כאבי גב.

סובלים מכאבי גב, זקוקים לחוות דעת רפואית, צרו קשר עם דר יוסף בלאט. ד"ר יוסף בלאט הוא אורתופד המתמחה בכאבי גב ובעיות בעמוד השדרה כמו עקמת, קיפוזיס, פריצת דיסק, כאבי גב ועוד. עשרות שנות ניסיון והצלחה בטיפול באלפי חולים הקנו לד"ר יוסף בלאט מוניטין רב. 

צרו קשר, ד"ר יוסף בלאט מקבל חולים במרפאה פרטית במודיעין ובמרפאת מומחים של קופת חולים מאוחדת בירושלים.

מה הקשר בין הגב התחתון לכליות

הכליות ממוקמות בחלק האחורי של חלל הבטן, מעל גובה המותניים משני הצדדים של עמוד השדרה. תפקיד הכליה הוא לאזן את רמת הרעלים בגוף, לשמור על רמת המינרלים ולהיות אחראית על ניקוז השתן.

הכליה היא איבר קטן שעובד קשה מאוד. בכל פעם שאנו שואפים אוויר, הכליה זזה כלפי מעלה ובכל פעם שאנו נושפים אוויר, הכליה זזה כלפי מטה, בסך הכול שלושה סנטימטר בכל פעם. במשך דקה אחת אנחנו נושמים ונושפים כחמש עשרה שאיפות ונשיפות בממוצע, מכאן שהכליה עוברת ביום מרחק של כשש מאות מטרים. ביום אחד הכליה מסננת כאלף וחמש מאות ליטר דם.

התנאי הבסיסי לתפקוד תקין של הכליה הוא תזוזה חלקה ללא הפרעה בדרך מאחר שהתזוזה היא זו המייצרת את האנרגיה הדרושה לכליה לתפקוד תקין.

הכליה זזה בעזרת שרירי המותן, ולכן כאשר יש בעיה בשרירי הגב התחתון או בשרירי הישבן, תזוזת הכליה נפגמת ובהמשך גם התפקוד שלה

הסימן הראשון לתפקוד לא תקין של הכליה הוא כאבים בגב התחתון ובברכיים. גם אם לאחר תקופה כאבי הגב יחלפו, ייתכן ותפקוד הכליה יישאר לא תקין עקב התזוזה הבלתי תקינה שלה.

מהם הגורמים לבעיות בכליה ומהם הגורמים לבעיות בגב התחתון

רוב הכאבים בכליה נגרמים כתוצאה מאבנים המתפתחות בכליה.  

אבנים בכליות המכונות בשפה רפואית 'נפרוליתיאזיס' (Nephrolithiais או Renal Lithiasis) הן אבנים המכילות מינרלים ומלחים והן מהוות תופעה רפואית נפוצה.

כשבעים אחוז מהאבנים בקרב התושבים במדינות המפותחות מכילות מלחי סידן ואילו שלושים אחוז מהאבנים מכילים חומצה אורית (חומצת שתן), סטרוביט (תרכובת שנקראת גם מגנזיום־אמוניום־פוספט) ומרכיבים נוספים.

הגורמים המסייעים להיווצרות אבני סידן כוללים, בין היתר, הפרשה מוגברת של סידן, של חומצה אורית או של מלחי אוקסלט, מלחים אורגניים הנמצאים במזונות רבים כמו תרד, עגבניות, תות שדה ותה. אבני סטרוביט נוצרות לרוב בעקבות זיהום חיידקי כרוני.

נוסף על כך יש תסמונות מולדות שגורמות להיווצרות של אבנים בדרכי השתן ולעיתים נדירות האבנים נוצרות כתוצאה מתופעת לוואי של טיפול תרופתי כמו, למשל, תרופות נגד נגיף האיידס ועוד.

כאשר האבנים הנוצרות הן אבנים קטנות, הן לא גורמות בדרך כלל לסימנים או לתסמינים שונים, אך כאשר האבנים שנוצרו הן אבנים גדולות, הן עלולות לגרום לכאבים חריפים ולהתפתחות של דלקת זיהומית.

הגורמים לכאבי גב תחתון

לכאבי הגב התחתון יש סיבות רבות וביניהן:

התכווצות או מתיחה של שרירים ורצועות בגב, בעיות בעמוד השדרה כמו בלט או פריצת דיסק, היצרות של תעלת השדרה, מחלות נוירולוגיות או מחלות שרירים, שברים על רקע של אוסטיאופורוזיס, פציעה או טראומה הגורמת פגיעה בגב התחתון, מקור דלקתי, מחלה או תפקוד לקוי של איברים פנימיים וכאבי גב לא ספציפיים, כאבים שקשה לשים את האצבע על המקור לכאבים. 

גורמים נוספים לכאבי גב תחתון הם גיל, חוסר בפעילות גופנית, פעילות גופנית לא נכונה או פעילות יתר, ישיבה ממושכת, יציבה לקויה, השמנה, היריון, הרמה של משאות כבדים, עישון, צריכת אלכוהול, דיכאון וחרדות, עייפות וחוסר שינה.

מה הבדל בין התסמינים של בעיות בכליה לבין התסמינים של בעיות בגב?

התסמינים והסימנים המתפתחים לעתים דומים ועלולים להקשות על האבחון. הבסיס לבלבול נובע מהעובדה שהכאבים בכליות מופיעים מעל המיקום של הכליות באזור הגב התחתון. אך לכאבים הנובעים מבעיה בכליות ולכאבי הגב יש תסמינים שונים.

כאב גב שמקורם בכליות מתבטאים בדרך כלל בכאבים בגב התחתון או במותניים מאחר והכליות ממוקמות בחלקה האחורי של הבטן, מתחת לקשת הצלעות, ולכן פגיעה בכליות גורמת לכאב באזור המותניים והגב.

כאבי הגב שמקורם באבנים בכליות או בדלקת זיהומית בכליות מתרחשים באופן הדרגתי ובשונה מכאבי הגב, הכאבים הנובעים מהכליות לא מתבצעים בשל תנועה לא טובה. הכאבים בכליות נוטים להופיע בגלים, לעתים הם עלולים להקרין למפשעה ולירך והם מלווים בסימפטומים כמו בחילות, הקאות, חום גבוה, דם בשתן, שתן עכור ולעתים שתן בעל ריח שונה, מתן תכוף של שתן ותחושה של חולי. מישוש או לחץ באזור הכליות עלול לגרום לכאב.

לכאבי הגב התחתון יש תסמינים שונים. הכאבים יכולים להיות כאבים חדים או עמומים, הם יכולים להגיע בעוצמה גבוהה או נמוכה והם דומים לתחושה של דקירות או שריפה. התסמינים יכולים להופיע באופן פתאומי, כתוצאה מפריצה או מהרמת משא כבד או להתפתח בהדרגה. לעתים לכאבים מתווספת נפיחות. 

כל אחד מהגורמים לכאבי הגב דורש טיפול רפואי שונה. דיחוי או עיכוב בטיפול במחלת הכליות עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לכליה ודיחוי או עיכוב בטיפול בכאבים בגב התחתון עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים ולכאבים כרוניים.

אבחון סוג הכאב והמקור שלו מתבסס על ההבדלים בין התסמינים, על בדיקה גופנית, על בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה. בתהליך האבחון יעקוב הרופא אחרי התלונות של החולה וישלול את האפשרויות הבלתי רלוונטיות.

איך להימנע מכאבי גב תחתון?

נתוני הסטטיסטיקה פועלים נגדנו וכשמונים אחוז מהאוכלוסייה צפויים לסבול לפחות פעם אחת מכאבי גב תחתון, אך הבשורה הטובה שיש דרכים להישמר ולהימנע מכאבים בגב או לפחות להפחית את עוצמת הכאבים.

הנה שמונה טיפים שיסייעו לכם לשמור על בריאות הגב:

  1. כדאי להימנע מישיבה ממושכת. אם אתם חייבים לשבת זמן ממושך יש לקום אחת לשלושים דקות ולבצע מתיחות של שרירי הגב באמצעות הרמה הידיים ומתיחתן כלפי מעלה. 
  2. כאשר אתם עובדים עם המחשב, שבו על כיסא בזווית של תשעים מעלות והניחו כרית קטנה או מגבת מגולגלת במרווח שבין עמוד השדרה והגב התחתון לבין המשענת של הכיסא. הקפידו על ישיבה נכונה כך שמסך המחשב יהיה בגובה העיניים והמרפקים יהיה בגובה המקלדת. 
  3. בעת ישיבה ממושכת ובמיוחד בעת נהיגה, מומלץ לשים כרית קטנה בין הגב העליון לבין המשענת של הכיסא. אם אין לכם כרית בהישג יד אתם יכולים לגלגל מגבת ולהניח אותה בין הגב לבין המשענת של המושב. המטרה היא לזקוף את הגב ולהימנע ככל האפשר מהופעת כאבי גב.
  4. אם אתם נדרשים לעמוד בתנוחה ממושכת במשך זמן רב, מומלץ להניח שרפרף תחת רגל אחת.
  5. כאשר אתם נדרשים להרמת משאות כבדים עשו שימוש מרבי ברגליים והימנעו משימוש בשרירי הגב. כופפו את הברכיים כאשר הגב זקוף, החזיקו את החפץ הכבד בידיים והתרוממו באמצעות יישור הרגליים.
  6. הימנעו מעישון והקפידו על משקל תקין. חשוב לדעת שהעישון פוגע בכלי הדם הקטנים המספקים דם לרכיבים השונים של עמוד השדרה ובעיקר לדיסק. 
  7. הרבו בפעילות גופנית מתונה כמו הליכה, שחייה או תרגילי התעמלות שונים.
  8. פעילות גופנית מתונה והימנעות ככל האפשר מעבודה פיזית מאומצת עשויים לצמצם ואף למנוע כאבי גב!

לסיכום, אבנים בכליות וזיהום דלקתי בכליות מהווים את אחד הגורמים לכאבי גב. לעתים  קשה להבדיל בין פגיעה בכליה לבין פגיעה בגב התחתון בשל המיקום האנטומי של הכליות וההשפעה שלהן על כאבי הגב. כאשר רוצים להבחין בין כאבי גב הנובעים כתוצאה מהכליות או כתוצאה מגורמים אחרים הגורמים לכאבי גב, יערוך הרופא בדיקה גופנית, יבחין בין התסמינים השונים, ויקבע את האבחנה הסופית בעזרת בדיקות מעבדה ובדיקות גופניות. 

טיפול אורתופדי לבעיות גב

טיפול אורתופדי לבעיות גב

בעיות גב הן בעיות בריאות נפוצות שיכולות להשפיע על אנשים מכל קשת הגילאים ואורחות החיים. בעיות אלו מקיפות מגוון רחב של מצבים, כולל מתיחות שרירים,

קרא עוד »
אורתופד מומחה לפציעות ספורט

אורתופד מומחה לפציעות ספורט

חובבי ספורט וספורטאים מוצאים את עצמם לעתים קרובות מתמודדים עם האתגרים הבלתי נמנעים של פציעות במהלך החתירה למצוינות. במקרים כאלה, המומחיות של מומחים אורטופדיים הופכת

קרא עוד »
רופא מנוסה לכאבי גב

רופא מנוסה לכאבי גב

כאבי גב הם כאבים שכיחים אשר עלולים לנבוע משלל סיבות ויכולים לשבש ללא מעט אנשים את החיים. בין אם זה כאב עמום או עקצוץ חד,

קרא עוד »
אורתופד מומחה לכאבי גב בהריון

אורתופד מומחה לכאבי גב בהריון

הריון הוא מסע מופלא, אך לעיתים קרובות הוא מגיע עם אתגרים, אחד האתגרים הנפוצים ביותר הוא כאבי גב. מכיוון שגוף האישה עובר שינויים משמעותיים בהריון,

קרא עוד »

שתפו:

לקביעת תור לאורתופד

הדרך המהירה ביותר לקבוע תור היא להתקשר למרפאה

אם תרצו שיחזרו אליכם מהמרפאה אנא השאירו פרטים

שימו לב: ד"ר בלאט מקבל במרפאה במודיעין באופן פרטי בלבד. במידה ואתם מבוטחים בקופ"ח מאוחדת תוכלו לקבוע תור למרפאה בירושלים באמצעות האפליקציה של הקופה או במוקד מאוחדת במספר *3833