Fraud Blocker

מרפאה אורתופדית
ד"ר יוסף בלאט M.D

כאב גב אמצעי

כאב גב אמצעי

תוכן עניינים

כשמונים אחוז מהאוכלוסייה סובלים מכאבי גב והתלונות השכיחות הן על כאבים בגב התחתון ועל כאבים בגב העליון, אך עם זאת אי אפשר לשלול או להתעלם מכאבי גב אמצעי, כאבים שקשה לנהל שגרת חיים תקינה לצידה.

המתלוננים על כאבי הגב האמצעי מתארים אותו ככאב המדמה דקירה עמוקה וחזקה או כמעין לחץ על אזור הגב האמצעי הכואב. אבחון וטיפול מהיר של כאבי הגב האמצעי עלולים להקל על הכאבים ולמנוע נזקים כרוניים.

כואב לכם הגב, אל תהססו צרו קשר עם ד"ר יוסף בלאט.

 ד"ר בלאט הוא רופא אורתופד מומחה לבעיות גב. במשך השנים טיפל ד"ר בלאט בהצלחה באינסוף מטופלים שסבלו מכאב באמצע הגב. ההצלחות הרבות שרשם ד"ר בלאט הקנו לו מוניטין של מומחה מוביל בתחום כאבי הגב.

אתם לא חייבים לסבול, ד"ר בלאט ישמח לעזור לכם!

בואו להכיר את הגב האמצעי

 הגב האמצעי מתחיל מחוליית הצוואר השביעית ועד לחוליית המותן הראשונה.

 אזור הגב האמצעי כולל שתיים חוליות גביות המופרקות – מחוברות- אחת עם השנייה. 

בגב האמצעי יש עשרים וארבע צלעות מקבילות, שתיים עשרה צלעות מכל צד, שרירים, עצבים, גידים, דיסקים רצועות, חוט שדרה ועוד. 

לעומת עמוד השדרה האמצעי המאופיין בחופש תנועה גדול, עמוד השדרה האמצעי מאופיין בתנועה מוגבלת. 

מוגבלות התנועה נגרמת בשל בית בחזה והמפרקים של החוליות עם הצלעות.

כל חוליה בגב האמצעי מופרקת עם החוליות שמעליה ומתחתיה באמצעות שני מפרקים ובין כל שתי חוליות ממוקם דיסק בין חולייתי בדומה לדיסקים הבין חולייתיים בעמוד השדרה הצווארי ובעמוד השדרה התחתון.

תפקיד הדיסקים הוא לבלום זעזועים, להעניק גמישות ותנועה לעמוד השדרה, לשמש כגורם מרווח בין שתי החוליות כדי לאפשר מעבר של העצבים.

בין כל שתי חוליות בגב האמצעי יש חריר אשר מהווה פתח יציאה לשורש העצב. 

מהם גורמי הסיכון לכאבים בגב האמצעי

יש סיבות רבות העלולות להאיץ את הכאבים בגב האמצעי . 

 • גיל – גיל מבוגר מעלה את הסיכויים לכאבי גב אמצעי.
 • ארגונומיה לקויה – ישיבה ממושכת בצורה לא תקינה בעבודה ומול המחשב, תנוחת שינה לקויה ועוד. 
 • יציבה לקויה – היציבה הלקויה מגבירה את הלחצים על המבנים האנטומיים של הגב.
 • חוסר אימון גופני הגורם למסת שריר דלילה.
 • מחלת האוסטאופורוזיס הגורמת לחולשה של העצמות.
 • עישון – העישון פוגע באספקת הדם לדיסקים הבין חולייתיים.
 • השמנה – המשקל העודף של הגוף מוסיף עומסים על המבנים השונים של עמוד השדרה ומאיץ את תהליכי הבלאי הטבעי שלהם.
 • עקמת של עמוד השדרה – אנשים הסובלים מעקמת של עמוד השדרה נמצאים בסיכון גבוה לסבול מכאבי גב.
 • אנשים הסובלים ממצבים נפשיים לחוצים ומחרדות.

מהם הגורמים לכאבים בגב האמצעי

כאבים בגב האמצעי נגרמים במקרים רבים בשל עומס יתר שרירי. השרירים, הגידים, והרצועות הנמצאים בגב האמצעי עלולים להימתח מעבר לטווח הרצוי או במקרים רבים אף להיקרע. 

ברוב המקרים כאבי גב אמצעי נגרמים בשל פגיעה באחת רקמות הרכות הנמצאות באזור הגב האמצעי, בשרירים, בגידים, ברצועות בסחוסים ועוד כאשר הרקע לפגיעה באחת מן הרקמות האלו הוא תנועה לא יציבה או ליקוי ביציבה.

בלאי מצטבר לאחת מהרקמות בגב האמצעי גורם לכאבים. בלאי מצטבר מתרחש ברוב המקרים בשל חשיפה של אזור הגב לעומסים חוזרניים כמו ישיבה לא תקינה מול המחשב, מול מסך טלפון, מול עמדת עבודה ועוד.

פציעה טראומתית של אחת מהרקמות הרכות בגב האמצעי המתרחשת בעקבות נפילה, תאונת ספורט, תאונת דרכים ועוד, מביאה לכאבים בגב.

מחלת האוסטאופורוזיס עלולה לגרום לשברים או לכל סוג של חבלה אחרת בחוליות הנמצאות בגב האמצעי.

החיבורים שבין החוליות בעמוד השדרה – המפרקים הפצטלים – עלולים להתנוון ולהישחק. הסחוסים אשר מדפנים את המפרקים עלולים להישחק ולהביא להתפתחות של דלקות מקומיות הגורמות לכאבי גב.

הדיסקים הבין חולייתיים עלולים להיפגע ולהביא לפריצת דיסק או לבלט דיסק. בעקבות פריצת דיסק או בלט הדיסק עלול להיווצר לחץ על עצב גבי או על חוט השדרה, לחץ אשר גורם לכאבים.

אך חשוב לדעת, בשל היציבות של הדיסקים הבין חולייתי הנמצאים באזור הגב האמצעי, הדיסקים הבין חולייתיים נוטים להיפגע פחות מאשר הדיסקים הבין חולייתיים הנמצאים בגב העליון או בגב התחתון. 

הנתונים מלמדים כי רק בשני אחוז מהמקרים מקור הכאבים בגב האמצעי הוא בשל פריצת דיסק או בלט דיסק.  

מחלה מערכתית באזור הגב האמצעי כמו דלקת פרקים, דלקת פרקים ניוונית, דלקות זיהומיות, הרפס זוסטר, גידולים סרטניים ועוד גורמים לכאבי גב חזקים.

לעתים גם גורמים שאינם חלק מהגב האמצעי עלולים לגרום לכאבים כמו ליקוי באיבר מרוחק העלול להשליך על כאבים בגב האמצעי.

כאבי גב אמצעי לאחר שינה נגרמים לא אחת בשל תנוחת שינה לא תקינה או בשל מזרון לא נוח או לא מתאים לתנאים האינדיבידואליים של המשתמש.

מהם התסמינים

התסמינים המאפיינים את כאבי הגב האמצעי עלולים להשתנות בהתאם לגורם להם. לעתים הכאבים עלולים להיות כאבים עמומים, לעתים הם יהיו כאבים חדים או גם כאבים דוקרים.

תסמינים נוספים הם: 

 • תחושה של שריפה בגב.
 • תחושת של נוקשות שרירים או שרירים תפוסים, קשיים בהנעת הגב ועוד.
 • לעתים לכאבי הגב יתלוו תסמינים נוספים כמו כאבים בחזה, נימול או הירדמות של הגפיים והחזה ותחושת חולשה.

אבחון וטיפול

בעת האבחון יבקש הרופא לשמוע על ההיסטוריה הרפואית של המטופל, על הרקע הבריאותי שלו כמו אשפוזים כמו פציעות, תרופות, אורח חיים, פעילות גופנית ועוד, ועל התסמינים שבעקבותיהן נדרש המטופל לעזרה רפואית כמו על כאבים, נימול, חולשה, מיקום הכאב, מתי הוא החל ועוד. 

בשלב הבא יערוך הרופא בדיקה גופנית שתכלול התבוננות, מישוש, הנעה ובדיקות נוספות  במטרה לאתר את הרקמה הפגועה ולהעריך את מידת החומרה. 

כדי לבסס את האבחון יבקש הרופא מהמטופל לערוך מספר בדיקות, בדיקות מעבדות ודימות או לעתים גם בדיקות נוירולוגיות.  

הטיפול בכאבי גב אמצעי תלוי בגורם לכאבים. כאשר הגורם לכאבים הוא מתיחה של השרירים ימליץ הרופא על מנוחה ממאמצים הגורמים להחמרה בתסמינים.

לעתים קומפרסים חמים וקרים המונחים לסירוגין על האזור הכואב יקלו על הכאבים.

במקרים חמורים יותר ימליץ הרופא על תרופות משככות כאבים ועל תרופות נוגדות דלקת או במקרים חמורים יותר על זריקות סטרואידים.

במקרים מסוימים ייתכן ולא יהיה מנוס מטיפולים כירורגיים פולשניים כמו קיבוע חוליות, הסרת הדיסק הפגוע, הסרה של הלמינה – הדופן האחורית של החוליה – ועוד.

כאשר כאבי הגב מופיעים לאחר שינה מומלץ להחליף את המזרון.

איך אפשר להימנע מכאבי גב אמצעי?

 • חשוב להקפיד על משקל גוף תקין.
 • יש להימנע מעישון. העישון פוגע בכלי הדם הקטנים אשר מספקים דם לרכיבים השונים של עמוד השדרה ובעיקר לדיסק. 
 • יש להקפיד על ישיבה נכונה מול המחשב. על מסך המחשב להיות בגובה העיניים ובעת ההקלדה על המרפקים להיות בגובה המקלדת. חשוב לשבת על כיסא בזווית של תשעים מעלות ורצוי להניח כרית קטנה או מגבת מגולגלת באזור המותניים.
 • אם אתם יושבים ישיבה רצופה במשך כמה שעות, מומלץ לקום אחת לחצי שעה    ולהסתובב מספר דקות בחדר. 

 • נסו להימנע ככל האפשר מעבודה פיזית מאומצת ומתנועות חוזרניות העלולות לפגוע ברקמות הרכות של הגב. הימנעו מהרמת של משקולות ומשאות כבדים ומתנועות סיבוביות עם משא כבד. אם אתם חייבים להרים משא כבד, עשו זאת כשהמשא הכבד קרוב לגוף.
 • צאו להליכה או בצעו פעילות גופנית אירובית. במחקר שנערך באוניברסיטת תל אביב עולה כי הליכה במשך עשרים עד ארבעים דקות יעילה מאוד בהקלה על כאבי גב. 
 • הקפידו על פעילות גופנית מותאמת אישית. הפעילות הגופנית צריכה לכלול אימון של השרירים המייצבים את עמוד השדרה במטרה לחזק ולאזן אותם. תרגול השרירים לאורך זמן יגרום לכך שהשרירים יתמכו בצורה טובה יותר בחוליות עמוד השדרה ויפחיתו את כאבי הגב. 
 • חשוב להקפיד על החלפת תנועות הגוף. אם אתם עומדים זמן ממושך על הרגליים בעבודה או בבית בעת ביצוע מטלות בית כמו שטיפת כלים, גיהוץ ועוד, הניחו לצדכם שרפרף ומדי פעם הניחו עליו רגל אחרת. כאשר משנים את תנוחת הגוף, הכוחות מתחלקים. 
 • הקפידו לישון על מזרן טוב, מזרון אשר סופג את עקומות הגוף. מומלץ לשם כרית מתחת לברכיים ואם אתם ישנים על הצד הניחו כרית בין הברכיים.
 • חשוב להשתמש בכרית אורתופדית תומכת. כאשר אתם בוחרים כרית, שימו לב שהיא מתאימה למרחק שבין הראש לכתפיים.
 • הימנעו מהליכה מרובה על עקבים, נעלי עקב גורמות לעומס על הברכיים ועל הגב.

לסיכום, כאבי גב אמצעי נוצרים ברוב הפעמים כתוצאה של פגיעה ברקמות הגב, בשרירים וברצועות של עמוד השדרה האמצעי. הגורמים העיקריים הם: בלאי מצטבר ,פציעה טראומטית, מחלה מערכתית ועוד. כאשר הכאבים נמשכים מעל מספר שבועות ואינם חולפים, מומלץ לפנות לסיוע רפואי. 

אורטופד לחוות דעת לביטוח לאומי

עלות חוות דעת אורטופדית

בכל הנוגע לבריאות שלנו, במיוחד לנושאים הקשורים לבעיות אורטופדיות, קבלת חוות דעת אורטופדית מקצועית ומנוסה היא חיונית. מומחים לאורטופדיה ממלאים תפקיד מרכזי באבחון, טיפול וייעוץ

קרא עוד »
טיפול אורתופדי לבעיות גב

טיפול אורתופדי לבעיות גב

בעיות גב הן בעיות בריאות נפוצות שיכולות להשפיע על אנשים מכל קשת הגילאים ואורחות החיים. בעיות אלו מקיפות מגוון רחב של מצבים, כולל מתיחות שרירים,

קרא עוד »

שתפו:

לקביעת תור לאורתופד

הדרך המהירה ביותר לקבוע תור היא להתקשר למרפאה

אם תרצו שיחזרו אליכם מהמרפאה אנא השאירו פרטים

שימו לב: ד"ר בלאט מקבל במרפאה במודיעין באופן פרטי בלבד. במידה ואתם מבוטחים בקופ"ח מאוחדת תוכלו לקבוע תור למרפאה בירושלים באמצעות האפליקציה של הקופה או במוקד מאוחדת במספר *3833